Zbigniew - ZIS M-72

 

         Motocykle M-72 pochodzą niemal w prostej linii od BWM R71. W 1939 roku do Rosji przywieziono kilka R-71, w celu "sklonowania". Motocykle te rozebrano na części, dokładnie wszystko zwymiarowano i rozpoczęto produkcję ich kopii pod nazwą M-72.

         Produkcja trwała od lutego 1942 roku w zakładach IMZ. Pierwsze "emki" dotarły na front na jesieni 1942 roku. Ogółem do końca wojny do wojska trafiło 9799 sztuk, które służyły w oddziałach rozpoznawczych oraz w piechocie zmotoryzowanej. W 1950 roku wyprodukowano "emkę" nr 30 000. Całkowita produkcja to ok. 3 000 000 egzemplarzy, z czego większość to wersje z koszem.

        Przedstawiany motocykl to M-72, której właścicielem jest Zbyszek, kolekcjoner pojazdów zabytkowych. Motocykl pochodzi prawdopodobnie z 1943 roku i jest to najstarszy "wojenny" model M-72. Świadczą o tym różnice w ramie, błotniki oraz inne elementy charakteryzujące taki model. W silniku motocykla Zbyszka znajdują się cechy nabijane przez firmę BMW oraz poszczególne elementy świadczące, że w sercu rosyjskiej maszyny znajdowały się oryginalne niemieckie podzespoły. Prawdopodobnie motocykl został w nie wyposażony jeszcze w zakładzie lub w jakimś polowym warsztacie w czasie wojny.

        Tylko sam właściciel wie ile trudu kosztuje wyremontowanie tak unikatowego egzemplarza M-72. Niezmiernie cieszymy się, ze w naszym mieście jest prawdopodobnie najstarsza "emka" w Polsce.
 

 
 

 

Copyright © 2005 Dawids