Marcin - WSK M06 B3 GIL

 

WSK jako jeden z najpopularniejszych pojazdów epoki PRL-u często utożsamiany z wyczynami kaskaderskimi polskich mieszkańców wsi, wciąż budzi sentyment w sercu niejednego. Motocykl M06 B3 Gil należy do tzw. rodziny ptaszków, zaprojektowanej przez polskich inżynierów w 1974r. Ptaszki w założeniu miały być zmodernizowaną wersją „wueski”, bazującą na tej samej ramie oraz silniku. Model Gil był produkowany od 1975 do 1980 roku. W sumie zostało wyprodukowanych 56683 motocykli z tej serii.

„Wiesię”, (bo tak pieszczotliwie nazywa ją właściciel) kupił Marcin w lipcu 2003 roku. WSK została znaleziona w Lubartowie (woj. lubelskie) Od 1992 roku stała niejeżdżona i nieodpalana w garażu. Pierwszy właściciel użytkował motocykl w latach 1977-1991, po czym  przekazał swojemu synowi, który przez rok zaniedbał ją strasznie. „Wiesia” była w dość kiepskim stanie, choć prawie w 100% kompletna i oryginalna.

Motocykl wymagał gruntownego remontu tak wizualnego, jaki i mechanicznego.  Zaraz po sprowadzeniu sprzętu do domu rozpoczął się remont. Nowy właściciel pieszczotliwie oraz długotrwale (2 lata) zajmował się każdą częścią osobno. Wszystko, co wymagało wymiany zostało wymienione na części nowe oraz oryginalne.  Całkowity koszt remontu przekroczył kilkakrotnie koszt samego motoru, ale jak mówi właściciel warto było. Dbałość o zachowanie każdego najdrobniejszego szczegółu w oryginale opłaciła się.

Teraz motorek sprawuje się wspaniale, choć czasem miewa swoje humory. Jazda jest prawdziwą przyjemnością zwłaszcza przy prędkości 65km\h na 3 biegu, gdy praca silnika jest równa "ładnie pyrka". Spalanie motoru waha się w granicach 3 l\100km. Silnik typu S01 Z3A LUX jest udaną konstrukcją o pojemności 123 cm3. Prędkość maksymalna to około 95km\h.

Przed remontem

 


W trakcie remontu
 


Po remoncie
  
   
 

Katalog stron

 

Copyright © 2005 Dawids