Grzegorz - WSK M06 Z-150

 

Motocykle typu M06 są najstarszą i największą liczebnie rodziną polskich jednośladów. Pierwszy motocykl oznaczony tym symbolem powstał w 1952, natomiast ostatni wykonano w 1985 roku. Jego ciekawa historia liczy więc 33 lata. Prosta i lekka konstrukcja oraz umiarkowana cena sprawiły, że wkrótce po uruchomieniu produkcji stał się najpopularniejszym typem motocykla w Polsce. Na jego bazie powstawały zarówno motocykle wyczynowe przeznaczone do rajdów, motokrosów oraz wyścigów, jak również wersje luksusowe, do których zalicza się model WSK M06 Z-150.

W 1960 roku Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku chcąc wzbogacić krajowy rynek jednośladów, rozpoczęła produkcję motocykla M06 Z, wyposażonego w silnik o pojemności 150 cm3. Był to silnik typu S-06 produkowany w Warszawskiej Fabryce Motocykli i stosowany dotychczas w motocyklach SHL. Dysponował on nieznacznie większą mocą maksymalną wynoszącą 6,5 KM i był bardziej elastyczny od silnika S-01Z. W podwoziu motocykla nie wykonano praktycznie żadnych zmian. Nie zmieniono nawet przełożenia głównego. W modelu z silnikiem S-01Z wynosiło ono 2,93 (41/14), natomiast w motocyklach SHL z silnikiem S-06 miało wartość 3,3 (47/14). Po wykonaniu 9988 egzemplarzy jego produkcję zakończono.

Prezentowany motocykl jest własnością Grzegorza Burzy- pasjonata i kolekcjonera ze Stalowej Woli. Swoją „wueskę” nabył w 2002 roku od wujka, który przez blisko 20 lat garażował motor w altance pod folią. Od nowości miał przejechane tylko 900 km. To właśnie dzięki staraniom poprzedniego właściciela, motocykl zawdzięcza swój nienaganny stan. Egzemplarz ten posiada oryginalny lakier, tabliczkę znamionową, wyposażenie, a także dowód rejestracyjny z 1960 roku.

Dzisiaj zobaczenie w pełni oryginalnej „wueski” z silnikiem 150 cm3, jest wyjątkową rzadkością. Znając historię „życia” motocykli ze znakiem WSK można przypuszczać, że niewiele tego typu pojazdów przetrwało do dzisiejszych czasów, dlatego niezmiernie cieszymy się, iż jeden z tego typu pojazdów znajduje się w rękach naszego kolegi Grzegorza.

 

 
 

 

Copyright © 2005 Dawids