Marcin - Simson SR1

 

Marka Simson początki swojego powstania datuje na 1856 rok, kiedy to bracia Simson zaczęli realizować swoje marzenia. W dzisiejszych czasach marka Simson kojarzy się głownie z motorowerami, jednak pod jej znakiem produkowane były również motocykle oraz samochody.

        W 1956 roku kiedy to fabryka Simsona została przeniesiona do Suhl, linie montażową opuścił pierwszy egzemplarz z serii SR1. Lekki motorower napędzany silnikiem o pojemności 50 cm3 lub siłą mięśni, nie miał zbyt dużej mocy bo zaledwie 1.43 KM i rozwijał zawrotną prędkość 45 km/h. Jego polski konkurent MR1 Ryś był od niego mocniejszy (1,60 KM) oraz bardziej wygodny ze względu na amortyzacje tylniej części ramy. Walka SR1 z MR1 o rynek zbytu była nierówna ze względu na koszty napraw i dostępność części obydwu pojazdów. Tak więc znalezienie Simsona SR1 będącego w pełni sprawnym, nie remontowanego od nowości i „na chodzie” nie należy do rzeczy łatwych.

        Prezentowany egzemplarz posiada oryginalne malowanie, jest w pełni sprawny technicznie. Przez wiele lat stał przykryty warstwą kurzu w pewnej stodole. Teraz służy na niedzielne przejażdżki, do tak zwanego „lansowania się po mieście”. Mimo iż lakier niema połysku nowości, a chromy zaatakowała rdza, pozostanie on w takim oryginalnym stanie zachowania… „Bo marzeń się nie złomuje”.
 

 

 

Katalog stron  

Copyright © 2005 Dawids